רבי גילר משרד עורכי דין

ערבויות בפינוי בינוי ותמ"א 38/2 – כך תבטיחו כדיירים את זכויותיכם בפרויקט

תחום ההתחדשות העירונית בישראל, תפס תאוצה רבה בשנים האחרונות. תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, או בשמה המוכר יותר 'תמ"א 38' על גרסאותיה השונות, עשתה מהפכה של ממש בתחום ההתחדשות העירונית. יחד עם זאת, בעוד קיימת רגולציה ברורה במסגרת חוק המכר בכל הקשור למתן בטוחות וערבויות במקרה של רכישת דירה חדשה מיזם, הרי שבתחום ההתחדשות העירונית קיימות פרצות רבות בעניין זה. פרצות אלה, מובילות לכך כי סוגיות הערבויות בפרויקטים של התחדשות עירונית, בדגש על פינוי בינוי ותמ"א 38/2, לא מוסדרת עד תומה בחקיקה. במקרה זה, קריסה כלכלית של היזם, עשויה להותיר את הדיירים עם פינוי וללא בינוי.

איך תבטיחו מהיזם את זכויותיכם כדיירים בפרויקט של התחדשות עירונית?

הערבויות שניתן לדרוש מהיזם והוא צריך לספק בפרויקט פינוי בינוי

הן בפרויקט של תמ"א 38/2 הכולל הריסה ובניה מחדש, והן בפרויקט של פינוי בינוי, על הדיירים לדרוש מהיזם כיסוי וערבויות מספקות לכל התהליך, כדי לצמצם ככל הניתן את סיכוניהם במקרה של תסבוכת כלכלית של היזם או פשיטת רגל. הניסיון והפרשיות האחרונות מתחום הנדל"ן מלמדות, כי קריסה כזאת אינה בהכרח תרחיש בלתי סביר. עורך דין לפינוי בינוי ועורך דין לתמ"א 38, שזה תחום מומחיותו, יידע היטב לעמוד על זכויות הדיירים ולצמצם למינימום האפשרי את חשיפתם במקרה של פגיעה באיתנות הפיננסית של היזם.

במסגרת הבטחת זכויותיהם הן בפרויקט תמא 38/2 והן בפרויקט פינוי בינוי, על הדיירים ועורך דינם לעמוד על כך שתינתן להם ערבות בנוסח חוק המכר, ביחס לשווי דירותיהם. בהקשר זה, על הדיירים לעמוד על כך כי הערבות תהיה בשווי המלא של הדירה שצריכה להיבנות, ולא בשווי הדירה הישנה שצפויה להיהרס.

בנוסף, על הדיירים לדרוש ולקבל ערבות בנקאית אוטונומית להבטחת תשלום דמי השכירות של הדירה אותה הם צפויים לשכור בתקופת הפינוי ובניית דירתם החדשה.

לצד ערבות חוק המכר וערבות השכירות, על הדיירים לדרוש גם ערבות בדק. המדובר בערבות שנועדה להבטיח את עמידת היזם בהוראות חוק המכר בכל הקשור לתיקון ליקויי בנייה בפרויקט וכן במקרים של אי התאמה בין המפרט אליו התחייב היזם לזה שהתקבל בפועל.

לבסוף, יש לדרוש מהיזם ערבות מיסים שנועדה להבטיח את תשלומי המיסים שאמורים להיות משולמים על ידו, וכן ערבות רישום שנועדה להבטיח כי בסיום הפרויקט יתבצע רישום תקין של הדירות בטאבו על שם הדיירים – לרבות רישום בית משותף.

לסיכום מדוע להיעזר בליווי עורך דין לפינוי בינוי?

כלל הערבויות האמורות הניתנות על ידי היזם, צריכות להיעשות בליווי עורך דין לפינוי בינוי, הבקיא היטב בתחום זה ובערבויות שעל היזם לספק לדיירים. ערבויות אלו, כאמור, נועדו להבטיח את השקט הנפשי של הדיירים בתהליך פינוי בינוי, בידיעה כי גם במקרה של פגיעה באיתנות הפיננסית של היזם, או חלילה במקרה של קריסתו, לא יוותרו הדיירים בפרויקט ללא קורת גג או עם פגיעה כלכלית משמעותית אחרת.

המלצתנו לדיירים השוקלים פרויקט של התחדשות עירונית להיות מלווים על ידי עורך דין להתחדשות עירונית כבר מהשלבים הראשונים של בחינת האפשרות להתקשר עם יזם בפרויקט, וזאת אף בטרם חתימה על הסכם Non Shop (לחצו כאן לקריאה על הסכם Non Shop בהתחדשות עירונית ומשמעויותיו). המלצתנו היא, כי ייצוג הדיירים ייעשה תמיד על ידי עורך דין מטעמם שאותו הם בוחרים באופן עצמאי, ולא על ידי עורך דין המובא מטעם היזם לייצג את הדיירים (לקריאה נוספת על ייצוג עצמאי לעומת ייצוג מטעם היזם לחצו כאן).

משרדנו הינו מהמשרדים המובילים בישראל בליווי וייצוג דיירים בפרויקטים של תמ"א 38 וכן בפרויקטים של פינוי בינוי. לקבלת מידע נוסף תוכלו לפנות אלינו בכל שאלה בלחיצה כאן.

רבי-גילר משרד עורכי דין
להשיג את התוצאות הטובות ביותר

משרד עורכי הדין - 'רבי, גילר' הינו משרד עורכי דין בתל אביב, הנחשב לאחד מהמשרדים המובילים בתחום המשפט המסחרי. במשרד מחלקות שונות הנותנות מענה במגוון תחומי המשפט המסחרי וביניהן: ליטיגציה אזרחית ומסחרית, נדל"ן מסחרי, תאגידים, תביעות ייצוגיות וכן מחלקה המתמחה במשפט מנהלי ועתירות.

המשרד נותן מענה לחברות ותאגידים מהגדולים במשק הישראלי, לצד לקוחות פרטיים, והוא נכלל בדירוגים מובילים של חברות דירוג מרכזיות הסוקרות את הפעילות בתחום עריכת הדין, לרבות חברת הדירוג המובילה Dun & Bradstreet (דן אנד ברדסטריט).

* אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני.

מה נושאי המאמר בקצרה?
אהבתם? שתפו הלאה
מאמרים נוספים בנושא:
עורך דין פינוי בינוי
נדלן והתחדשות עירונית
מדריך לבחירת עורך דין לפינוי בינוי ותמ"א 38 מטעם הדיירים

בחירת עורך דין לפינוי בינוי או תמ"א 38 מטעם הדיירים לצורך ייצוגם בפרויקט התחדשות עירונית, הינה צעד שלו משמעויות רבות שצפוי להשפיע על הפרויקט ועל הבטוחות והתמורות שיקבלו הדיירים מאת היזם. על מה חשוב לשים לב בהליך בחירת עורך דין לפינוי בינוי או תמ"א 38 מטעם הדיירים, מה הסכם שכר הטרחה מולו צריך לכלול, וממה רצוי מאוד להימנע? הכל על הליך בחירת עורך דין לייצוג דיירים בפינוי בינוי או תמ"א 38:

להמשך קריאה >
מעוניינים לקבל מידע נוסף על הנושא
שאתם קוראים או לשוחח איתנו?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

איך נוכל לעזור?